انتخاب دید در شب دوربین مدار بسته

نکات مهم در انتخاب دید در شب دوربین مدار بسته

میزان دید در شب دوربین های مدار بسته از قابلیت های مهم این سیستم ها و تجهیزات به شمار می رود و در هنگام خرید هم توصیه می شود که این نکته را فراموش نکنید و دوربین مدار بسته ای را تهیه کنید که دید خوبی در شب داشته باشد چرا که دوربین های مدار بسته اغلب به جهت نظارت بر اماکن در هنگام شب تهیه می شود

اجزای مهم در انتخاب دید در شب دوربین مدار بسته

سنسور مادون قرمز

میزان دید دوربین در تاریکی بستگی به این دارد که دارای چه تعداد سنسور ال ای دی مادون قرمز است. ال ای دی‌های مادون قرمز نور طول موج‌های بلندتری نسبت به نور طبیعی تولید می‌کند که برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. دوربین این نور مادون قرمز را شناسایی کرده و از آن برای روشن کردن و ساخت تصویری از محیط اطراف آن در تاریکی استفاده می‌کند. به همین دلیل است که هرچه ال ای دی‌های مادون قرمز بیشتر باشند، دوربین در تاریکی بهتر خواهد دید.

کیفیت تصویر

درست مانند ضبط فیلم در طول روز، دید واضح در شب بستگی به قابلیت دوربین برای تولید تصویر با کیفیت دارد. هرچه رزولوشن بهتر باشد، تصویر با کیفیت‌تری تولید می‌شود. به دنبال دوربین‌هایی با حداقل رزولوشن ۷۲۰p باشید.

میدان دید

هرچه دوربین دید در شب بیشتر بتواند ببیند، احتمال ثبت فعالیت سارقین افزایش می‌یابد. دوربین‌های داخلی دارای میدان دید وسیع‌تری نسبت به دوربین‌های در فضای باز هستند زیرا نیازی به نفوذ به عمق تاریکی را ندارند. بیشتر دوربین‌های فضای باز فوکوس زیادی را بر روی یک میدان دید محدود اعمال می‌کنند تا فاصله‌ی بیشتری را تحت پوشش قرار دهند.

نکته ضروری در انتخاب دید در شب دوربین مدار بسته

نرخ لوکس

نرخ لوکس شدت نوری که توسط چشم انسان دیده می‌شود را اندازه می‌گیرد. بیشتر دوربین‌های امنیتی رنگی دارای نرخ لوکس بین یک تا چهار هستند، در حالی که دوربین‌های سیاه و سفید دارای نرخ لوکس بسیار کمتری می‌باشند. افرادی که به دنبال فیلم‌های ویدئویی واضح هستند باید دوربین رنگی را انتخاب کنند زیرا مشاهده‌ی فیلم ویدئویی بدست آمده از دوربین رنگی معمولاً راحت‌تر از تصاویر سیاه و سفید است.
دوربین‌های امنیتی سیاه و سفید که برای شرایط با نور کم طراحی شده‌اند ممکن است دارای نرخ لوکس ۰.۰۰۰۳ باشند. فیلمی که با تک منبع نور در طول شب گرفته می‌شود به وضوح قابل مشاهده است و به اندازه‌ی کافی دقیق است تا بتوان ویژگی‌های اجسام را آشکار کرد. دوربین‌های با چنین نرخ لوکس با شدت بالایی فیلم‌های با حداقل میزان نویز ویدئویی که اغلب تحت عنوان برفک شناخته می‌شود را ثبت می‌کنند که منجر به ایجاد تصویری دقیق می‌گردد. ساخت دوربین‌های رنگی طراحی شده برای شرایط با نور کم معمولاً پیچیده‌تر و گران‌تر از دوربین‌های سیاه و سفید معادل آنها که تصاویر با کیفیتی را تحت شرایط مشابه تولید می‌کنند، می‌باشد.

درجه لوکس و قابلیت دید در شب دوربین های مدار بسته

اکثر دوربین های مداربسته در محیط‌هایی با درجه لوکس ۱٫۰ یا کمتر کار می‌کنند. بعضی دوربین های مداربسته درجه لوکسی به کوچکی ۰٫۰۰۳ دارند.دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب، دارای درجه لوکس ۰٫۰ (صفر) می‌باشند. این نوع دوربین‌ها دارای LEDهای پخش نور مادون قرمز می‌باشند، زیرا درجه لوکس ۰٫۰ به این معنی است که هیچ نوری در محیط وجود نداشته و در این شرایط بدون نور مادون قرمز امکان تصویربرداری وجود ندارد.

برد مفید دید در شب دوربین مدار بسته

شرکت های تولید کننده دوربین مدار بسته معمولاً با توجه به تعداد LED و همچنین کیفیت و میزان نوردهی آنها حداکثر متراژ دید در شب را اعلام می نمایند. ولی باید توجه داشته باشید که در شرایط نرمال کاری و با توجه به غبار موجود در هوا و … عملاً میزان برد مفید دید در شب کمتر از مقدار اعلام شده می باشد .

محاسن دوربین مدار بسته دید در شب مادون قرمز

  1. سادگی
  2. هزینه پایین
  3. امکان دید در تاریکی مطلق

معایب دوربین مدار بسته دید در شب مادون قرمز

  1. برد کم
  2. مشکل با مکانیزم متعادل کننده نور
  3. کاهش کیفیت در نور نسبتا کم

پروژکتور مادون قرمز

پروژکتور مادون قرمز نوعی پروژکتور است که امواج نوری مادون قرمز را تولید می کنند، پروژکتور نور افکن های مادون قرمز (IR) نیز عملکردی کاملا مشابه نور افکن های عادی دارند.تنها تفاوت آنها این است که به جای تولید نور مرئی نوری با طول موج پایین تر از ۸۵۰ نانومتر تولید می کنند.یکی از کاربردهای این پروژکتورها استفاده در سیستم های دوربین مداربسته است.این طول موج در بازه دید انسان قرار ندارد و در نتیجه مشاهده منبع تولید روشنایی برای انسان مقدور نخواهد بود اما دوربین های مداربسته قابلیت مشاهده این نور را دارند.از این جهت می توان از نور مادون قرمز برای روشن کردن محیط برای دوربین های مداربسته استفاده کرد بدون اینکه روشنایی مرئی در محیط به وجود آید.از پروژکتورهای مادون قرمز زمانی استفاده می شود که چراغ های مادون قرمز دوربین مدار بسته نور کافی را ایجاد نکنند یا دوربین فاقد دید در شب مادون قرمز باشد.در صورتی که مخفی بودن نور برای شما از اضطرار برخوردار نیست ، از نظر فنی و اقتصادی استفاده از منابع نوری مرئی مانند پروژکتورهای عادی توصیه می شود.دوربین مداربسته با استفاده از نور مرئی کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت و شما به تصویر رنگی دسترسی پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.